Atrakcje w okolicy
Popradzki Park Krajobrazowy
Każdy znajdzie coś dla siebie!
Muszyna przyciąga nie tylko fanów górskich wędrówek! Piękna miejscowość położona w Beskidzie Sądeckim posiada status miasta uzdrowiskowego, na jego terenie znajdują się liczne odwierty i rozlewnie wód mineralnych.
Muszyna leży w dolinie przepięknej, górskiej rzeki Poprad oraz dwóch jej dopływów: potoków Szczawnik i Muszynka, na wysokości około 450 m n.p.m.
Tuż za Popradem rozpościerają się już ziemie naszego sąsiada – Słowacji. Krajobraz jest wyjątkowo malowniczy, stąd też wielkie zainteresowanie Muszyną wśród turystów z całego świata.
Muszyna jest częścią Popradzkiego Parku Krajobrazowego – jednego z największych w Polsce.
Wizytówką Muszyny są z pewnością przepiękne Ogrody i Parki Zdrojowe, zobaczcie sami co musicie koniecznie zwiedzić:
Ogrody Sensoryczne
Największe w kraju Ogrody Sensoryczne, nazywane również ogrodami zmysłów, cieszą oko różnorodnością pięknych roślin, jak również rozkoszują nasze zmysły owocami z krzewów i drzewek owocowych takich jak: czereśnia, jabłoń, malina, aronia. Szczególną ozdobą ogrodów są pola krokusowe (marzec-kwiecień). W ogrodach można aktywnie spędzić czas ćwicząc na przeróżnych sprzętach (które są także przystosowane dla osób starszych) podziwiając jednocześnie przepiękną panoramę okolicy.
Wieża Widokowa z Ogrodach Sensorycznych
Przepiękne widoki na panoramę muszyńskiej okolicy. Przy pięknej pogodzie będziecie podziwiać słowackie Tatry.
Ogrody Biblijne
Największe w kraju Ogrody Biblijne to mistrzowskie dzieło ogrodnictwa, które zostało przedstawione w konwencji trzech świątyń: Jerozolimskiej, kościoła św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Marii Panny i kościoła czasów mesjańskich. To niebywałe miejsce w specyficzny sposób prezentuje obraz biblijnego życia i historię zbawienia. W Muszyńskim Edenie mile widziani są wszyscy, którzy chcieliby przybliżyć sobie dzieje Starego i Nowego Testamentu.
Ogrody Magiczne
Ogrody Magiczne ze stawami rekreacyjnymi, a także posągami i stelami do złudzenia przypominają greckie lub rzymskie ogrody. Odwiedzając to miejsce, można poczuć się niczym antyczny Perseusz wkraczający do pełnego ludzkich posągów ogrodu Meduzy. Na powierzchni ponad 7 ha usytuowane są figur z piaskowca, przedstawiających muzy, bogów greckich, a także pory roku. Duże zainteresowanie budzi rzeźba przedstawiająca jesień, do złudzenia przypominająca Dionizosa – boga wina, dobrej zabawy i atrakcji, których w Muszynie nie brakuje. Szczególną ozdobą ogrodu jest barwne ptactwo sprowadzone z różnych zakątków świata oraz alpaki.
Alpaki – Ogrody Magiczne
Alpaka to południowoamerykański, trawożerny ssak. Przypomina nieco lamę, ale jest od niej mniejsza i z budowy ciała jest bardziej podobna do owcy. Większość światowej populacji alpak żyje w regionie Altiplano (płaskowyżu śródgórskiego w Andach Środkowych, w Boliwii i Peru). W Muszynie można je podziwiać na terenie Ogrodów Magicznych.
Egzotyczne ptaki – Ogrody Magiczne
Szczególną ozdobą Ogrodów Magicznych są egzotyczne, barwne ptaki ściągnięte do uzdrowiska z różnych zakątków świata. Długowieczny żuraw mandżurski, barwny paw indyjski, kaczka mandarynka, która swoją nazwę wzięła od bogato zdobionych szat mandarynów (chińskich dostojników m.in. z dynastii Ming) to tylko niektóre z egzotycznych ptaków w Ogrodach Magicznych.
Park zdrojowy Baszta imienia Antoniego Jurczaka
Na terenie parku znajdują się ruiny zamku, dwie pijalnie wody mineralnej, siłownie plenerowe, boisko do gier zespołowych, kamienne plansze do gry w szachy, a także wiaty wypoczynkowe. Ludzie ceniący relaks mogą skorzystać z kąpieli słonecznych na plażach po obu stronach malowniczych kaskad wodnych na potoku Szczawnik. Przez park przebiega również ścieżka rowerowa, która łączy się z zielonym szlakiem prowadzącym na najwyższy szczyt wschodniego pasma Beskidu Sądeckiego – Jaworzynę (1114 m n.p.m.).
Park Kultury i Dawnego Rzemiosła
W skład kompleksu zlokalizowanego przy ul. Kity i Krzywej wchodzą Dwór Starostów Muszyńskich, dawny zajazd (obecnie muzeum) oraz Dom Garncarza. W tym ostatnim można zaznajomić się z różnym rzemiosłem dawnych muszyńskich mieszczan. Można tu także spróbować swoich sił w lepieniu przeróżnych naczyń z gliny. Całość dopełnia wspaniały ogród nawiązujący do tego, który był opisywany w starych dokumentach jeszcze za czasów dawnego Państwa Muszyńskiego.
Promenada spacerowa w Żegiestowie
Kuracjusze i turyści mogą spacerować deptakiem biegnącym zboczem góry w centralnej części kurortu. Przy promenadzie rozlokowane są altany wypoczynkowe, w których można zatrzymać się, a odpoczywając, delektować się kojącym śpiewem ptaków. Podczas spaceru warto skorzystać z ogólnodostępnych zdrojów wody mineralnej.
Dla aktywnych:
Z pewnością urokliwa, typowo górska szata Beskidu Sądeckiego przyciąga jak magnes miłośników górskich wędrówek.
Malowiczna okolica oferuje aż 18 starannie wyznaczonych szlaków turystycznych w tym: 10 pieszych, 3 spacerowe, 4 rowerowe i 1 ścieżka przyrodnicza.
Poniżej przedstawiamy krótki zarys każdego szlaku:
*Muszyna – Jaworzyna Krynicka (szlak pieszy – znaki zielone)
*Muszyna – Legnava (szlak pieszy – znaki niebieskie)
*Muszyna – Pusta Wielka (szlak pieszy – znaki żółte)
*Muszyna – Muszynka (szlak pieszy – znaki żółte)
*Jaworzyna Krynicka – Runek (szlak pieszy – znaki czerwone)
*Powroźnik – Leluchów (szlak pieszy – znaki niebieskie)
*Powroźnik – Krynica Zdrój (szlak pieszy – znaki niebieskie)
*Żegiestów – Pusta Wielka (szlak pieszy – znaki czarne)
*Żegiestów – Pusta Wielka (szlak pieszy – znaki żółte)
*Żegiestów Zdrój – Runek (szlak pieszy – znaki niebieskie)
*Żegiestów Palenica – Wielka Bukowa (szlak spacerowy – znaki czerwone)
*Szczawnik – Bukowa (szlak spacerowy – znaki czarne)
*Powroźnik – Staw Czarna Młaka (szlak spacerowy – znaki czarne)
*Rezerwat Obrożyska (ścieżka przyrodnicza – znaki zielone)
*Trakt rowerowo-pieszy na „Zapopradziu”
Fani dwóch kółek z pewnością pokochają to miejsce bez pamięci, a to za sprawą bajecznie malowniczych tras rowerowych.
Jedną z takich atrakcji turystycznych w tym regionie jest z pewnością szlak rowerowym Aquavelo, który powstawał w latach 2018-2020. Trasa Aquavelo biegnie przez rezerwaty przyrody, parki narodowe i krajobrazowe, dzięki czemu zachwyca swoimi walorami przyrodniczymi. Pokonując odcinki szlaku Aquavelo warto będzie od czasu do czasu zrobić sobie przystanek na podziwianie zabytków architektury drewnianej, czy też zatrzymując się przy źródłach wody mineralnej.
Koniecznie musicie wypróbować swoich sił rówież na pozostałych trasach rowerowych naszej okolicy:
* Turystyczna Pętla Muszyńska – na tropach okolicznych cerkwi. (32km)
* „Dokrętka” Turystycznej Pętli Muszyńskiej – widoki i mofety (12km)
*,,Wokół Kotylniczego Wierchu” – górska przygoda rowerowa (20km)
Centrum Rekreacji i Sportu Zapopradzie
Kompleks rekreacji wodnej z grotami sztucznej fali, jacuzzi, zjeżdżalniami i brodzikiem dla dzieci (z bajkowymi fontannami i aquazorbingiem). Na terenie obiektu można skorzystać także z mini parku linowego, dmuchanych zjeżdżali, a także z basenu z piłeczkami dla najmłodszych.
Park Rowerowy wokół Sankolandii
Przedstawiamy trasy zjazdowe Parku Rowerowego wokół Sankolandii w Muszynie. Znajdziecie tutaj ok. 100 wyprofilowanych wiraży, na dwóch trasach o różnych stopniach trudności.
Spływy pontonowe i kajakowe
Meandry Popradu przedzierające się przez Beskid niczym wielka niebieska wstęga są doskonałym miejscem do uprawiania spływów pontonowych i kajakarstwa górskiego. Można skorzystać zarówno z krótszych tras, jak również ze spływów dłuższych (od Leluchowa aż do Starego Sącza).
Paintball
Polega na wyeliminowaniu (trafieniu) zawodników drużyny przeciwnej za pomocą karabinów na kulki z farbą. Specjalnie przygotowane (zadania dodatkowe) dopasowane do wieku i umiejętności uczestników, dodatkowo zwiększają atrakcyjność rozgrywek. Przykładem może być obrona twierdzy, walka o flagę, ochrona prezydenta i wiele innych.
Park linowy dla dzieci
Położony jest na 20 ar obszarze w północno-wschodniej części Centrum Rekreacji i Sportu Zapopradzie. Decydując się na przejście trasą parku linowego, dzieci muszą pokonać 11 wieżyczek, które są początkiem lub końcem odcinków z przeszkodami o różnym stopniu trudności.
Największa w Europie SankoLandia
Kto z nas nie chciałby się cofnąć do czasów dzieciństwa, kiedy to zaraz po pojawieniu się pierwszego śniegu ruszało się na sanki? To łatwiejsze, niż się wydaje! Powrót do krainy dzieciństwa gwarantują perfekcyjnie przygotowane tory saneczkowe o łącznej długości aż 5 km!
Narciarstwo biegowe i skiturowe
Osobom, które chciałyby spróbować narciarstwa biegowego proponujemy 3-kilometrową, oznaczoną, malowniczo położoną trasę do narciarstwa biegowego. Bardziej wytrawnym biegaczom oferujemy ponad 12-kilometrową trasę z Jaworzyny do Żegiestowa. W sumie blisko 30 km malowniczo położonych tras biegowych.
Lodowisko
Jazda na łyżwach jest świetnym sposobem na dobrą zabawę nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych. W ofercie lodowiska są specjalne pingwiny do nauki jazdy dla najmłodszych.
Kuligi
Zimowa sanna kuligiem to wspaniała zabawa zarówno dla starszych, jak i najmłodszych. Podróż przez nieprzebyte zaspy śnieżne z pochodniami rozświetlającymi mrok nocy stanowi niemałą atrakcję. Biesiady przy ognisku są górską tradycją, której każdy powinien spróbować, nie tylko po kuligu.
Dla ciekawych historii:
Niewątpliwie kolejną przyciągającą uwagę atrakcją naszych okolic jest Szlak Architektury Drewnianej (UNESCO).
Blisko 250 najcenniejszych i najciekawszych zabytkowych obiektów drewnianych tworzy Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce.
Powstały w 2001 roku małopolski Szlak Architektury Drewnianej to szczególna trasa, na której znajduje się około 250 zabytkowych drewnianych cerkwi, kościołów, will i skansenów.
Oczywiście trzeba koniecznie wspomnieć o cerkwiach, które są najdoskonalej zachowanymi śladami kultury materialnej Łemków. Wiele z nich jest łatwo osiągalnych dla amatorów pieszych i rowerowych wycieczek w okolicy Muszyny. Z tych najbliżej położonych miasta polecamy cerkwie w Szczawniku, Złockiem i Powroźniku, warto też odwiedzić cerkwie w pobliskim Miliku,Jastrzębiku, Leluchwie, Wojkowej czy Andrzejówce.
Chcąć poznać historię i klimat naszych okolic musicie koniecznie zwiedzić:
Ruiny XIV- wiecznego zamku
To jeden z najciekawszych zabytkowych obiektów architektonicznych w Muszynie. Znajduje się na stromym wzgórzu pasma Koziejówki. Zamek, który powstał ok. 1390 r. na niższym ze szczytów pasma (527 m n.p.m.), miał za zadanie bronić granicy i szlaków handlowych oraz pełnić funkcję komory celnej. Twierdza była rezydencją biskupów krakowskich do 1474 r., kiedy to została niemal całkowicie zniszczona przez oddziały Tomasza Taraczaya z Lipan podczas najazdu na Polskę króla węgierskiego Macieja Korwina. Zamek został odbudowany w stylu renesansowym przez Węgrów. Od tego momentu pełnił wyłącznie funkcję strażniczą. Od połowy XVII wieku budowla popadała w ruinę. Współcześnie ruiny zamku były obiektem wielu badań archeologicznych, zaś niektóre ze znalezisk można podziwiać w lokalnym muzeum. W ostatnich latach relikty murów zamku zostały zabezpieczone oraz dokonano częściowej odbudowy wieży, która obecnie służy jako doskonały punkt widokowy.
Ratusz i piwnice pod rynkiem
Ratusz został wzniesiony na ruinach piwnic, w których setki lat temu składowano wina i towary przywożone węgierskim szlakiem. W piwnicach pod Ratuszem skrywa się odtworzone więzienie na które natrafili archeolodzy podczas badań w 2015 r. Towarzyszy mu sala tortu z bogatą ekspozycją narzędzi kaźni. Na turystów czeka Centrum Informacji Turystycznej, pijalnia wody mineralnej oraz stylowa kawiarenka.
Dwór Starostów Muszyńskich
Powstał na przełomie XVIII i XIX wieku. Pełnił on rolę siedziby starostów muszyńskich, którzy – w imieniu biskupów krakowskich – władali dawnym „Państwem Muszyńskim”. Obiekt przebudowany został na początku XX wieku (dobudówka wschodnia i weranda). W latach 2014-2015 dwór został odrestaurowany. Dwór starostów wraz z kordegardą i dawnym zajazdem tworzyły tzw. podzamkowy zespół dworski. Obecnie obiekt jest siedzibą Ośrodka Kultury, w którym mieści się także stylowa kawiarenka.
Muzeum – dawny zajazd
Budynek będący obecnie siedzibą Muzeum Regionalnego „Państwa Muszyńskiego” jest rekonstrukcją zabytkowego XVIII-wiecznego zajazdu, który był częścią podzamkowego zespołu dworskiego. W sali konferencyjnej organizowane są wystawy, koncerty oraz prelekcje.
Kościół św. Józefa
Zbudowany w latach 1676-1728. Kościół parafialny to budowla barokowa o charakterze obronnym. Świadczą o tym umieszczone nad oknami otwory strzelnicze. Wewnątrz znajduje się ołtarz główny, sięgający lat czterdziestych XIX wieku i dziewięć ołtarzy bocznych (pochodzących ze starego kościoła), których powstanie datowane jest na początek XVII wieku. Cennymi zabytkami są również: podtrzymywana przez dwa anioły barokowa chrzcielnica z obrazem Chrztu Jezusa w Jordanie oraz gotyckie figury św. Otyli i św. Jadwigi Śląskiej.
Cmentarz żydowski
Powstał prawdopodobnie w końcu XIX wieku. Znajduje się na nim 84 obiekty w większości uszkodzone, z niektórych pozostały tylko poszczególne fragmenty. Sądząc z rozplanowania cmentarza i rozmieszczenia istniejących macew, liczba pochówków w okresie do 1939 roku mogła wynieść 300 i więcej.
Dla ciekawych przyrody:
Największa w Polsce mofeta (pomnik przyrody)
To miejsce zimnej (poniżej 100oC) ekshalacji wulkanicznej złożonej głównie z dwutlenku węgla. Ten wyjątkowy pomnik przyrody nieożywionej, nazwany na cześć Prof. Henryka Świdzińskiego, jest największą i najbardziej efektowną mofetą w Polsce, a także jedną z nielicznych w Europie. W kilku punktach, na powierzchni około 25 m2, ze zmienną częstotliwością wydobywają się nieustannie różnej wielkości bąble CO2. Z tego też względu miejscowi ludzie powiadają, że jest to miejsce, w którym widać, jak oddycha diabeł.
Czarna Młaka (pomnik przyrody)
Wyjątkowo malowniczy (około dziewięćsetletni staw górski) pochodzenia naturalnego o pow. 0,3 ha. Jest trwałym elementem krajobrazu i obiektem unikatowym w tej części kraju i gór. Powstanie zbiornika należy wiązać ze stosunkowo młodymi procesami osuwiskowymi. Obserwuje się tu ekspansję zbiorowisk roślinnych typowych dla miejsc bagiennych (roślinność niskotorfowiskowa).
Łopata Polska – ścieżka ornitologiczna
Ścieżka przyrodnicza biegnie dookoła Łopaty Polskiej w uzdrowiskowej części Żegiestowa. Nazwa „Łopata” wzięła się od kształtu zakola rzeki wyznaczającej w tej części „Łopatę Polską” i „Słowacką”. Jest to jedyne miejsce, gdzie Polska graniczy ze Słowacją od strony północnej. W czasie dwugodzinnego spaceru można zapoznać się z trzydziestoma gatunkami ptactwa zamieszkującego ten teren.
Popradzki Park Krajobrazowy
Miasto i Gmina Uzdrowiskowa Muszyna w całości leży na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego, który powstał w 1987 r. i zajmuje obszar ponad 54 tys. ha. To jeden z największych parków krajobrazowych w Polsce.
Rezerwat Las Lipowy Obrożyska
Rezerwat powstał w 1919 r., jako jeden z pierwszych w niepodległej Polsce. Obecnie zajmuje powierzchnię 100,38 ha. Przez rezerwat prowadzi 4,2 km ścieżka dydaktyczna, oznaczona biało-zielonym kwadracikiem. Najstarsze drzewa liczą tutaj ponad 200 lat. Ponadto znajduje się tu jedna z największych w Polsce ostoi salamandry plamistej.
Rezerwat Hajnik
Osobliwością tego rezerwatu jest fragment czystego drzewostanu jodłowego naturalnego pochodzenia, w wieku 130-180 lat. Niektóre jodły osiągają tu 100-115 cm grubości w pierśnicy i około 40 m wysokości.
Rezerwat Żebracze
Rezerwat położony jest na terenie leśnictwa Szczawnik, w nadleśnictwie Piwniczna, gdzie zajmuje część stoku Kotylniczego Wierchu. Bukowo-jodłowe drzewostany, których średni wiek wynosi około 150 lat położone są na stromym stoku o wystawie południowo-zachodniej, na wysokości od 700 do 1000 m n.p.m.
Wyprawy do lasu
Stanowią ciekawą formę wypoczynku. Tereny nadpopradzkiego kurortu są bardzo obfite w grzyby, borówki, maliny i jeżyny. Ciekawostką jest fakt, że w 2013 r. szczęśliwy grzybiarz znalazł w tutejszych lasach wspaniały okaz prawdziwka o wadze blisko 2,5 kg i ponad metrowym obwodzie kapelusza!
Figury kwiatowe
Na terenie Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna znajdują się liczne figury kwiatowe. Ich uroda przyciąga turystów jak magnez. Barwy setek kwiatów tworzące przeróżne kształty są idealnym miejscem na pamiątkowe zdjęcia z uzdrowiska. Zimą figury przystrajane są kolorowymi światełkami i ozdobami, tworząc iście artystyczne iluminacje świetlne
Pijalnie Wód Mineralnych:
Pijalnia „Milusia” w Muszynie
Pijalnia w Ratuszu Muszyńskim
Pijalnia „Antoni” Muszyna-Zapopradzie
Pijalnia „Cechini” w Muszynie
Pijalnia sezonowa „Józef” w Muszynie
Pijalnia sezonowa „Anna” Muszyna-Zdrój
Pijalnia sezonowa „Grunwald” Muszyna
Pijalnia sezonowa „Wapienne” Muszyna
Pijalnia sezonowa „Jakubianka” Powroźnik
Pijalnia sezonowa „Źródło za Cerkwią” (pomnik przyrody) w Szczawniku
Pijalnia sezonowa „Źródło św. Łukasza” w Jastrzębiku
Pijalnia w Sanatorum WIKTOR CECHINI w Żegiestowie
I wiecie co? To jeszcze nie wszystko!
Nasza piękna okolica zaskoczy Was pięknem i niepowtarzalnym klimatem.
Ma jednak jeden haczyk, przyjedziesz raz – będziesz chciał wracać już zawsze!